کبد چرب و علل ابتلا به آن

کبد چرب، بیماری پیش‌رونده‌ای است که در صورت عدم تشخیص به موقع و کنترل آن، می‌تواند منجر به نارسایی کبد شود.

این بیماری نتیجه تغذیه نامناسب، کم تحرکی و اضافه وزن است اگر کبد چرب به موقع درمان نشود بیمار مبتلا به سیروز یا سفتی کبد شده که در این مراحل ممکن است حتی فرد جان خود را از دست بدهد.

دو نوع کبد چرب وجود دارد. کبد چرب الکلی و غیر الکلی. در کشور ما نیز طی سال‌های اخیر به دلیل سبک زندگی غلط این بیماری بسیار شیوع پیدا کرده است به طوری که تخمین زده شده از هر سه ایرانی یک نفر مبتلا به کبد چرب است.
بیماری کبد چرب غیرالکلی اغلب در افراد چاق و یا کم تحرک و کسانی که رژیم غذایی متشکل از غذا‌های فرآوری شده و آماده مصرف می‌کنند، تشخیص داده می‌شود. یکی از روش‌های مهم درمان بیماری کبد چرب، صرفنظر از نوع آن، رژیم غذایی مناسب است.
بیماری کبد چرب همانطور که از نام آن پیداست به این معنی است که چربی بیش از حد در کبد تجمع کرده است. در بدن فرد سالم، کبد به حذف سموم کمک می‌کند و پروتئین گوارشی صفرا را تولید می‌کند.
بیماری کبد چرب همراه با التهاب است که این التهاب با از بین رفتن سلول‌های کبدی همراه است و اگر درمان نشود سبب سیروز کبدی می‌شود، در ادامه مطلب برای درمان کبد چرب با ما همراه باشید.
علت بروز کبد چرب چیست؟
رایج‌ترین علت این بیماری مصرف زیاد الکل است، اما این بیماری بین افرادی که الکل مصرف نمی‌کنند نیز به همان شدت رایج است. اضافه وزن و چاقی مفرط، مصرف زیاد قند و شکر، سطح بالای تری گلیسیرید، دیابت، فعالیت فیزیکی کم و ژنتیک از دیگر عوامل مؤثر در بروز این بیماری است.
علائم و نشانه‌های ظاهری و بالینی بیماری کبد چرب
در بسیاری از موارد، کبد چرب بدون علائم است، اما ممکن است شما احساس خستگی یا ناراحتی در سمت راست شکم خود داشته باشید، کبد شما ممکن است کمی بزرگ شود که پزشک با معاینه فیزیکی می‌تواند آن را تشخیص دهد.
با این حال چربی بیش از حد در کبد می‌تواند باعث التهاب شود. اگر کبد شما ملتهب شود، ممکن است علائمی مانند کاهش اشتها، کاهش وزن، درد شکم، ضعف فیزیکی، خستگی و گیجی و ادرار تیره را تجربه کنید.
اگر کبد چرب به سیروز و نارسایی کبد تبدیل شود علائمی مانند شکم بزرگ، زردی پوست و زرد شدن چشم، خونریزی داخلی، سینه‌های بزرگ در مردان و گیجی ایجاد می‌شود.
چه کسانی در معرض بیماری کبد چرب قرار دارند؟
  1. افرادی که اضافه وزن دارند
  2. کسانی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند
  3. کسانی که نوشیدنی‌های الکلی می‌نوشند
  4. افرادی که دارو‌هایی مانند استامینوفن را بیشتر از دوز تجویز شده مصرف می‌کنند
  5. کسانی که کلسترول بالا دارند
  6. زنان باردار
  7. مبتلایان به سندرم متابولیک
  8. کسانی که فعالیت فیزیکی کمی دارند
  9.  افرادی که سوتغذیه دارند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *