زگیل تناسلی و راه های مقابله با آن

زگیل تناسلی از شایع ترین بیماری های عفونی است که بر اثر تماس مستقیم پوست با پوست و از طریق برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده به وجود می آید . این بیماری مقاربتی ، فوق العاده مسری است و به شکل زگیل هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد ظاهر می شود.

بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که بیش از ۳۰ نوع آن از طریق جنسی منتقل می شود. یک فرد ممکن است به بیش از یک نوع ویروس مبتلا شود و انواع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ آن شایعترین گونه های ویروسی هستند. سن شیوع آلودگی با این ویروس از اواخر نوجوانی تا ۳۰ سالگی است بطوری که حدود ۷۴٪ آن در سنین ۲۴-۱۵ سال اتفاق می افتد

دراکثر مواقع عفونت‌های ناشی از HPV جدی نیستند، نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهند و خودبخود و بدون نیاز به درمان از بین می‌روند. به دلیل همین بروز ندادن نشانه‌های ظاهری است که ویروس HPV به راحتی منتقل می‌شود و بر خلاف باور عامه که ویروس‌های دیگری همچون HIV را خطر اصلی روابط جنسی محافظت نشده می‌داند، اچ‌پی‌وی این روزها شایع‌ترین ویروسی است که با تماس جنسی منتقل می‌شود. اما تنها چند رده از این ویروس موجب بروز سرطان‌های اندام‌های جنسی و تولید مثل، مقعد و حلق می‌شوند.

راه انتقال ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس در اثر تماس نزدیک با پوست یا مخاط فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود. این بیماری بسیار مسری است؛ به طوری که بعد از تماس جنسی با فرد آلوده، احتمال ابتلا حدود ۶۰ در صد است. این ویروس در مقایسه با ویروس زگیل معمولی (سایر نقاط بدن) از قدرت انتقال بیشتری برخوردار است. همیشه در فرد آلوده (به ویژه در مردان) زگیل را به طور مشخص نمی توان دید. همچنین نوزادانی که مادرانشان به این ویروس آلوده باشند ممکن است حین زایمان به این ویروس مبتلا شوند.

رعایت بهداشت در روابط جنسی و دوری از تماس‌های جنسی پرخطر مهم‌ترین روش پیشگیری از آلوده شدن به این ویروس است. در اینجا منظور از تماس جنسی پر خطر رابطه جنسی بدون حفاظت دهانی، رابطه جنسی بدون حفاظت مقعدی، تماس آلت‌های جنسی بدون حفاظت، دخول بدون حفاظت و حتی تماس مستقیم پوست یا دست با آلت جنسی فرد مبتلا به ویروس است.

هنوز شواهد علمی قابل استنادی برای تأیید انتقال ویروس از طریق صندلی توالتی که فرد ناقل ویروس استفاده کرده است و یا شنا در استخری که فرد ناقل در آن شنا کرده وجود ندارد.

علائم و اشکال HPV

همانطور که گفته شد تنها چند رده از این ویروس می‌توانند موجب بروز سرطان شوند. ویروس اچ‌پی‌وی به عنوان عامل چهار نوع سرطان شناخته می‌شود؛ سرطان‌های حلق و دهان، سرطان آلت جنسی، سرطان مقعد و سرطان گردن رحم. همین‌جا یادآوری می‌کنیم که تست پاپ‌‌اسمیر مستمر و به طور متوسط هر سه سال برای افرادی که رحم دارند یکی از راه‌های پیشگیری و درمان به موقع سرطان رحم است.

زگیل تناسلی

در اکثر موارد سیستم ایمنی با ویروس مبارزه کرده و مانع از ایجاد بیماری می شود. ابتلا به این ویروس اغلب در مردان فاقد علامت می باشد و یا خود بخود از بین می رود. زگیل در بسیاری موارد انقدر کوچک است که براحتی قابل مشاهده نیست و به همین علت است که اکثر افراد از ابتلای خود به بیماری بی اطلاعند. عده ای نیز به دلیل ظهور زگیل و یا داشتن پاپ اسمیرغیر طبیعی از آن باخبرند.

درمان زگیل تناسلی

روش های گوناگونی برای درمان بکار میرود که برخی از آنها از دارو و برخی از روشهای عملی استفاده می کنند. رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند. از داروهای مورد استفاده می توان به ترکیبات پودوفیلین یا اینترفرون ألفا اشاره کرد. از روش های عملی می توان از کرایو تراپی (منجمد کردن ضایعه با نیتروژن مایع)، الکتروکوتر (از بین بردن ضایعه با جریان الکتریکی) و لیزر درمانی (از بین بردن ضایعه با پرتوهای لیزر) نام برد.

اقدامات فوق، احتمال گسترش و پراکنده شدن ویروس را کم می کند، درد یا خارش را برطرف می کند و زگیل ها که از نظر ظاهری ناخوشایند هستند و ممکن است تمیز نگه داشتن آنها هم مشکل باشد را برطرف می کند. اما باعث خروج و پاکسازی ویروس از بدن نمی شوند و صرفا در دسته درمان های ظاهری قرار می گیرند

تنها راه پاکسازی و مقابله با این ویروس تقویت سیستم ایمنی دفاعی بدن می باشد که مکمل های گانودرما دکتر بیز به دلیل دارا بودن بیش از ۱۳۰ نوع آنتی اکسیدان فعال باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و ویروس اچ پی وی را خنثی و بدن را پاکسازی می نماید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *