درمان دیابت با گانودرما

دیابت چیست؟

دیابت بر اثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می آید. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و… را در بدن به انرژی تبدیل می نماید. تاکنون علت بروز این بیماری کشف نشده است ولی گمان می رود که زمینه مساعد ژنتیکی و عوامل محیطی همچون چاقی و بی تحرکی در ابتلا به این بیماری نقش موثری داشته باشد.

پزشک متخصص می تواند با آزمایش قند خون ناشتا (FBS) و یا قند خون دو ساعته (OGTT)، که معیاری از عملکرد لوزالمعده و ترشح انسولین می باشند،تعیین کند که آیا شما در دوره دیابت پنهان قرار دارید و یا به طور کامل به دیابت مبتلا گشته اید. در صورتی که آزمایش قند خون ناشتا ی شما، عددی بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ باشد نشانگر آن است که شما در دوره دیابت پنهان قرار دارید و چنانچه این رقم ۱۲۶ یا بیشتر از آن باشد بیانگر ابتلای کامل دیابت است. در آزمایش قند خون دو ساعته، ابتدا به صورت ناشتا و سپس دو ساعت بعد از نوشیدن ۷۵ گرم پودر گلوکز، میزان گلوکز موجود در خون شما اندازه گیری می شود. چنانچه نتیجه این آزمایش عددی بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ باشد، بیانگر دیابت پنهان و اگر ۲۰۰ یا بیشتر از آن باشد، ابتلایتان به دیابت را نشان می دهد.

انواع دیابت

دیابت نوع۱

در این دسته از مبتلایان، تولید انسولین در بدن به طور کامل قطع می شود، در نتیجه قند موجود نمی تواند وارد سلولها شده و انرژی بدن را تامین نماید و همین مسئله افزایش شدید قند خون را سبب می شود.حدود ۵% تا ۱۰% کل دیابتی ها، مبتلایان نوع ۱ تشکیل می دهند.

مهم‌ترین علائم دیابت نوع ۱

 • تکرر ادرار، که در آن، حجم ادرار زیاد می‌شود (پر ادراری)
 • خشکی دهان و تشنگی بیش از حد (پرنوشی)
 • پرخوری
 • احساس ناگهانی خستگی
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تاری دید، احساس سوزش و مورمور شدن در دست ها و پاها
 • تأخیر در التیام زخم‌ها و بریدگی‌ها

علل بروز دیابت نوع ۱

 • استعداد ژنتیکی (ارثی)
 • اختلال‌ها و بیماری‌های سیستم ایمنی بدن
 • بعضی از ویروس‌ها
 • فشارهای عصبی یا استرس‌ها، عامل دیابت نیستند ولی روی کنترل قند خون تأئیرگذار هستند

دیابت نوع ۲

در این دسته از مبتلایان، بدن نسبت به انسولین مقاوم می شود در این حالت انسولین ترشح شده تاثیری برروی جذب قند ندارد و یا ترشح آن به میزان کافی صورت نمی گیرد.

شیوع دیابت نوع دو، طی سال‌های اخیر، افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است، و بیش از نود درصد مبتلایان به دیابت، به این نوع از دیابت گرفتار هستند. از آنجا که در دیابت نوع ۲، افزایش میزان قند خون به آهستگی و به مرور زمان رخ می‌دهد، اغلب مبتلایان علامتی ندارند. شایع‌ترین علامت دیابت نوع ۲، بی علامتی است!

مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، به شرح زیر است

 • سن (بیش از ۴۰ سال)
 • نژاد
 • سابقه خانوادگی در بستگان درجه یک
 • اضافه وزن و چاقی
 • فشار خون بالا
 • کلسترول خون بالا تر از ۲۰۰
 • افزایش میزان تری گلیسیرید
 • سابقه نازائی، سقط‌های مکرر بدون علت
 • سابقه دیابت بارداری در حاملگی قبلی
 • سابقه تخمدان پلی کیستیک

علل بروز دیابت نوع ۲

در افراد بالای ۴۰ سال، عواملی از قبیل اضافه وزن و چاقی، کم تحرکی یا عدم فعّالیّت بدنی، سابقه فامیلی و ارثی، چربی و فشار خون، بالا مهم‌ترین علل بروز دیابت نوع ۲ هستند.

دیابت حاملگی

حدود ۴% از کل بانوان در طول زمان بارداری موقتاً به این نوع دیابت مبتلا می شوند، که از انواع دیابت ۱ و ۲ متفاوت است. این نوع دیابت، اغلب ظرف مدت کوتاهی پس از پایان دوره بارداری، از بین می‌رود.

شش اصل مهم در کنترل دیابت

 1. آموزش
 2. کنترل وزن
 3. تغذیه
 4. ورزش و فعّالیّت‌های بدنی
 5. مکمل ها و داروها
 6. خود پایشی و خود مراقبتی

تاثیر قارچ گانودرما برای دیابت

از جمله خواص قارچ گانودرما بر دیابت میتوان به کاهش تجمع گلوکز در خون اشاره کرد. همانطور که در بالا اشاره شد از دلایل اصلی بیماری دیابت عدم تولید انسولین توسط غده ی پانکراس یا لوزالمعده است.دیابت یا قند خون زمانی تبدیل به یک بیماری می شود که انسولین کافی توسط غده لوزالمعده ترشح نشود تا وارد خون شود. بدون انسولین گلوکز در خون باقی مانده و انرژی لازم بدن را تامین نمی کند. قارچ گانودرما با تحریک غده ی لوزالمعده موجب افزایش تولید انسولین در خون شده. با جریان یافتن انسولین گلوکز اضافی جذب شده و مورد مصرف اندام های بدن قرار می گیرد و به این ترتیب قند خون کاهش می یابد.

بیماران دیابتی از طریق مصرف داروهای شیمیایی می توانند بیماری خود را کنترل کنند اما باید در نظر داشت که این دارو ها هیچگاه درمان صد در صدی را در پی ندارند و بیمار باید تا سالیان سال این دارو ها را مصرف کند. داروهای شیمیایی برای درمان دیابت خود در دراز مدت موجب مشکلات و بیماری های جدی در بدن می شوند. یکی از نگران کننده ترین آن ها تصلب شرائین بوده با خطر سکته های قلبی و مغزی و دیگری هم تداخل با عملکرد متابولیسم بدن و ایجاد چاقی در بیمار. خیلی اوقات شاهد بیماران دیابتی ای بوده ایم که با مصرف داروهای شیمیایی برای درمان بیماری خود دچار عارضه های کلیوی و دیگر بیماری ها شده اند.

قارچ گانودرما متابولیسم بدن را کنترل کرده و اثرات جانبی داروهای شیمیایی که مورد استفاده بیماران دیابتی قرار می گیرد را کاهش داده و باعث سرزندگی و نشاط آنها می شود و بیماران شادابی خود را دوباره به دست می آورند و هم چون گذشته می توانند بدون خستگی کارهای روزمره خود را انجام دهند.

درمان زخم های دیابتی

از دیگر فواید قارچ گانودرما در دیابت میتوان به محو کردن لکه هایی تیره بر روی پا اشاره کرد. کسانی که به دلیل دیابت دچار لکه های بر روی پا خود می شوند با مصرف مرتب گانودرما می توانند این لکه ها را از بین برده.

بیمار مشاهده شده در تصویر زیر مبتلا به بیماری دیابت به مدت ۱۰ سال بوده است، او حس لامسه را در پا های خود را از دست داده بود و مبتلا به سندرم پای دیابتی شده بود.

در سال ۱۳۹۲ زخم های بسیار بزرگی در پاشنه ی پای بیمار ایجاد شده بودند و هم چنان در حال رشد کردند بودند و درمان نمی شدند. آزمایش سونوگرافی داپلر روی پاشنه ی پای بیمار انجام شد تا جریان خون در شریان های پا مورد بررسی قرار گیرد. رگ های خونی به شدت تخریب شده بودند و مانع جریان خون در پا شده بودند.

بیمار بعد از مشورت و مراجعه به پزشک تحت درمان با قارچ گانودرما برای بهبود وضعیت خود قرار گرفته بود و بعد از مصرف سه ماهه قارچ گانودرما زخم های او به کلی بهبود یافته بودند و حس لامسه به پا های او بازگشته بود.

تاثیر قارچ گانودرما بر بیمار دیابتی مبتلا به سندروم پای دیابتی در مدت سه ماه مصرف مداوم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *